Як правильно доглядати за зброєю

Термін служби і працездатність зброї, насамперед, залежать від правильного догляду за нею. Тому власникам дуже важливо не нехтувати цим процесом: регулярно обслуговувати, чистити, консервувати амуніцію, використовуючи спеціальні інструменти та засоби.
У нашій статті пропонуємо розібратися, чому догляд за зброєю дуже важливий, що потрібно і як правильно її чистити, та яких помилок краще уникати.
Чому важливо доглядати за зброєю?
Догляд за зброєю має на увазі її чистку, тобто видалення залишків пороху, бруду, масел - будь-яких забруднень, які можуть у ній накопичуватися. Цей процес гарантує безпечну та ефективну експлуатацію, а також довговічність.
Крім того, своєчасний і належний догляд - це:
- Підтримка функціональності. Будь-яка збройова одиниця вимагає регулярного догляду, оскільки це безпосередньо впливає на збереження працездатності та готовності до експлуатації.
- Безпека. Зброя, що погано функціонує, небезпечна як для оточуючих, так і для її власника. Зокрема, якщо за зброєю доглядають нерегулярно або неправильно, це загрожує виникненням збоїв при пострілі.
- Економія. Правильний і своєчасний догляд дає змогу подовжити час її використання, робить заміну деталей більш рідкісними, а отже, знижує частоту відвідування ремонтних майстерень.
- Поліпшення показників ефективності. Якщо зброя чиста і добре змазана, то вона працюватиме ефективніше, що надзвичайно важливо в будь-яких ситуаціях.
- Збереження зовнішніх характеристик. Чистити зброю потрібно і для збереження її бездоганного вигляду, без іржі, корозії або стирань на корпусі.
До того ж, регулярне чищення зброї - показник відповідального підходу до користування. Власникам слід усвідомлювати, що вони відповідають не тільки за свою безпеку, а й за безпеку оточуючих.
Що потрібно для догляду за зброєю?
Догляд за зброєю проводиться з урахуванням чітких правил. Так, якщо збройова одиниця впала у воду, бруд, пісок, рекомендується повністю розібрати механізм і очистити кожну його деталь. Будь-яка смітинка може стати причиною збоїв під час пострілу, травмування стрільця і оточення.
Якщо рушницею не користуються, то регулярно чистити її необхідно щомісяця, навіть якщо вона зберігається в сприятливих умовах.
Крім дотримання режиму догляду за зброєю, власникам важливо мати при собі комплект інструментів і засобів для чищення. У стандартний набір входять:
- Шомпол. Мабуть, найважливіший інструмент для чищення зброї. Краще обирати жорсткі шомполи з 2-3 частин, за довжиною - більшої, ніж ствол із патронником. Підійдуть і цільні шомполи з дерев'яними або металевими рукоятками.
- Металевий йоржик. За допомогою йоржика видаляють бруд, частинки металу, іржу і нагар зі ствола.
- Щетиниста щітка. Щіткою наноситься лужне покриття.
- Щітка-пуховка. Потрібна для нанесення нейтрального мастила.
- Вішери. Вішер - це спеціальна деталь, що нагвинчується на шомпол з отворами для ганчірки або одноразових серветок (патчів).
- 'Зубочистки'. З їхньою допомогою видаляються забруднення навіть зі складнодоступних місць.
- Пензлики. Допомагають прибирати сміття і бруд зі знаряддя.
- Розчинники. Це спеціально виготовлені хімічні розчини для ефективного видалення масла, залишків пороху. Для різних видів зброї та її стану підбирається певний розчинник.
- Засоби для чищення зброї. Мастила та оливи використовуються для змащення та обробки деталей після очищення з метою захисту від корозії та збереження плавності їхнього руху.
- Рукавички захисні. Рукавички потрібні для захисту рук від хімічних речовин і бруду в процесі чищення.
Залежно від типу і стану збройової одиниці, список може змінюватися і доповнюватися.

Покрокова інструкція з очищення зброї
Процес чищення зброї - це кілька послідовних етапів:
- Перше, що слід зробити - розрядити зброю, діставши набої і від'єднавши магазин, видалити траву, бруд, пісок з корпусу. Далі ствол потрібно розібрати, згідно з інструкцією, що додається.
- Зі ствола сухим йоржиком видаляються забруднення, рухом від патронника до дула. Важливо здійснювати рухи тільки в одному напрямку, щоб прибрати великі забруднення і не залишити на стволі подряпини.
- Стовбур каналу, затвор і газовий поршень змащуються слаболужним розчином за допомогою йоржика, накрученого на шомпол для чищення зброї. Ця процедура необхідна для нейтралізації кислотного середовища нагару і видалення металевого нальоту. Для того, щоб домогтися потрібного ефекту, ствол з нанесеним сольвентом фіксують у вертикальному положенні і залишають на деякий час. Одночасно протираються й інші частини зброї, на яких залишаються порохові гази.
- Канал ствола ще раз протирається намотаним на вішер патчем. Після чого потрібно знову пройтися по каналу йоржиком або сухою одноразовою серветкою. Цей етап варто повторювати доти, доки не буде повністю видалено нагар (як правило, таких циклів потрібно не менше трьох).
- Використовуючи шомпол і м'яку щітку, ствол змащують збройовим маслом.
- Дульні звуження очищають за допомогою тих самих розчинів, масел, щіток і патчів. Різьбу змащують графітовим мастилом, гільзовий механізм чистять серветками і паличками. По всіх зовнішніх металевих поверхнях також рекомендується пройтися щіткою і протерти їх нейтральною олією, використовуючи серветки або м'яку тканину. Це захистить корпус від корозії.
- Переконайтеся, що на неметалеві поверхні зброї не потрапили мастило і масла. Для дерев'яних і пластикових частин потрібні спеціалізовані засоби.
- Зброя збирається, перевіряється її працездатність і безпека.
Усі етапи чищення зброї проводяться в гумових рукавичках.

Як захистити зброю від іржі та зносу?
Крім чищення, зброя потребує і правильного зберігання. Не має жодного значення, з якого металу виготовлено виріб - сталі, алюмінію, титану - якщо він зберігається в поганих умовах, то з часом його з'їсть іржа.
Запобігти появі іржі можна кількома способами:
- Підберіть футляр для зберігання. Хороший футляр має бути водо- і пилонепроникним, всередині наповнений піною.
- Тримайте зброю в правильному місці. Місце зберігання має велике значення - зокрема, йдеться про температурний режим і вологість. Різка зміна температури і вологості можуть призвести до стиснення і розширення металу і, як наслідок, до розтріскування.
- Застосовуйте осушувачі, силікагелі, вакуумні пакети. Силікагель і осушувач допоможуть підтримувати потрібний рівень вологості (близько 55%) навколо зброї. Вакуумні пакети дадуть змогу унеможливити потрапляння кисню і пари на зброю - в таких умовах іржа не буде з'являтися.
- Регулярно чистіть і змащуйте зброю. Якщо не видаляти пил, сіль, забруднення, то виріб з часом заіржавіє.
- Не користуйтеся зброєю в погану погоду. За можливості не використовуйте амуніцію під час снігу та дощу, або носіть зброю у водонепроникному чохлі. Повернувшись додому, протріть її насухо і помістіть у якісний збройовий чохол.
Поради для польового догляду
Догляд за зброєю в польових умовах особливо важливий, оскільки на неї постійно впливають різні негативні фактори.
До основних правил догляду за зброєю в польових умовах належать:
- Чищення і змащування після кожного використання.
- Застосування спеціальних засобів для чищення і змащення.
- Виключення потрапляння вологи в амуніцію: якщо потрапила вода, перед використанням зброю ретельно висушують.
- Зберігання в сухому і чистому місці.
Чищення зброї в польових умовах має бути проведено швидко і при цьому максимально ефективно. Знадобляться ті ж інструменти і матеріали, що і для чищення у звичайних умовах. Під час огляду потрібно переконатися у відсутності забруднень і сторонніх предметів, видалити їх ганчіркою або йоржиком. Далі ствол змащується мастилом і чистяться інші частини збройової одиниці. Мастилом обробляються всі рухомі частини виробу, для захисту від зносу і забезпечення плавного ходу.
Змащення зброї в польових умовах має бути мінімальним. Це важливо, оскільки велика кількість засобу може призвести до більшого забруднення.
Зберігати зброю в польових умовах можна в спеціальному чохлі або сумці. Якщо йдеться про тривалий період, то зброю змащують збройовим мастилом і зберігають у сухому місці.
Дотримуючись цих простих правил, зброя буде справно працювати в будь-яких умовах.

Типові помилки в догляді за зброєю
Найпоширеніші помилки при догляді за зброєю:
- Нерегулярне чищення. Чистити зброю потрібно після кожного використання. Якщо амуніція не експлуатується, то чистка проводиться 1-2 рази на місяць.
- Неправильні засоби. Для догляду за зброєю важливо застосовувати тільки спеціальні засоби, які прибирають нагар, бруд і старе мастило. Не можна застосовувати звичайні масла або мастило, оскільки вони можуть пошкодити механізм.
- Йоржики, насадки і щітки. Допускається застосування тільки латунних, мідних, бронзових або алюмінієвих виробів для чищення.
- Шомпола. Вибирайте цільні, добротні вироби. Діаметр шомпола максимально наближений до діаметра ствола. Завдяки наявності підшипника в ручці, шомпол повинен вільно крутитися.
- Чищення ствола. Чистити ствол можна тільки з боку патронника. Важливо використовувати спеціальну вставку-направляючу в патронник, інакше можна пошкодити кульовий вхід. Якщо такої вставки немає, то використовуйте стріляну гільзу з просвердленим під діаметр шомпола капсульним гніздом. У випадках, коли конструкція зброї не дає можливості провести чистку з боку патронника, у жодному разі не чистіть її з дульного зрізу без застосування захисної направляючої. Один незграбний рух - і зріз буде пошкоджено.
І пам'ятайте: якщо не впевнені в правильності тих чи інших дій при догляді за зброєю - обов'язково консультуйтеся з фахівцями.
Контакти
- ПН - ПТ
- 10:00 - 21:00
- СБ - НД
- 10:00 - 22:00
- E-mail