Правила та умови зберігання зброї вдома

Мати якесь цікаве захоплення - один з ефективних способів відпочити, відволіктися від робочих буднів і отримати заряд позитивних емоцій. Хтось любить кататися на велосипеді або байку, іншим подобається грати в шахи, а третім до душі - полювання або стрільба в тирі.
Якщо ви плануєте купити зброю, важливо завчасно вивчити правила та умови зберігання зброї. У нашій статті розберемося, чи можна зберігати зброю вдома і що для цього потрібно.
Чи можна зберігати зброю вдома?
В Україні вогнепальну зброю дозволяється зберігати не тільки юридичним особам, військовим, а й громадянам, які мають дозвіл на її купівлю.
Будь-яка зброя — предмет підвищеної небезпеки, а отже, до правил зберігання зброї висуваються суворі вимоги. Законодавчо вся відповідальність за дотримання умов зберігання зброї та боєприпасів до неї лежить на їхньому власнику. Власник зобов'язується підготувати такі умови, які б гарантували безпеку і повне збереження виробу.
Зокрема, мають бути виключені будь-які можливості доступу до нього третіх осіб. Також за правилами:
- Заборонено передавати зброю і патрони будь-кому.
- Для колекціонерів або тих, хто володіє кількома одиницями (три і більше) вогнепальної зброї, важливо забезпечити в будинку умови збереження кожної бойової одиниці, що відповідають офіційним вимогам.
- Зброя і боєприпаси можуть зберігатися виключно за місцем прописки їхнього власника з ліцензією.
- Якщо громадянин змінює місце проживання або тимчасово планує жити не за місцем прописки, то йому про це необхідно повідомити дільничного. Вимоги щодо збереження повинні дотримуватися як вдома, так і в місці тимчасового або нового проживання.

Законодавчі вимоги до зберігання зброї
Контролює умови зберігання, а також вилучати зброю в разі порушення законних вимог мають право співробітники МВС України.
Згідно з Наказом МВС №622, зберігати зброю і боєприпаси до неї можуть такі категорії громадян:
- Співробітники правоохоронних органів. Дозволяється зберігати вогнепальну (гладкоствольну і нарізну) зброю, а також травматичну зброю і патрони.
- Посадові особи. Дозвіл на зберігання зброї в будинку видається тим посадовим особам, які за родом своєї діяльності підлягають державному захисту і мають службову зброю, видану їм у тимчасове користування.
- Громадяни країни, які отримали як нагороду іменну зброю. Вручення таких нагород регулюється чинним законодавством України.
- Повнолітні громадяни України (старше 21 року), які отримали відповідний дозвіл на купівлю гладкоствольної мисливської зброї.
- Громадяни України (старше 25 років), які отримали дозвіл на купівлю нарізної мисливської зброї.
- Повнолітні українці (від 18 років), які мають право купувати і зберігати вдома холодну і пневматичну зброю, а також боєприпаси до пневматики.
Якщо йдеться про відомчу зброю, тобто таку, що належить підприємствам, організаціям, установам, то вона зберігається винятково у спеціально обладнаних кімнатах за місцем реєстрації юридичної особи, або в пунктах зберігання вогнепальної зброї.
Крім того, 25 листопада 2024 року набув чинності наказ №770 МВС України, в якому було визначено правила носіння, зберігання і транспортування вогнепальної зброї громадянами, які беруть участь у стримуванні військової агресії РФ та інших держав.
Що заборонено при зберіганні зброї?
Під час носіння, зберігання і транспортування вогнепальної зброї та боєприпасів до неї громадянам забороняється:
- Носити її за межами територій, де безпосередньо ведуться військові дії. Тобто в місцях, де не проводяться військові заходи, наприклад, у будинках відпочинку, лікарнях, санаторіях, клубах, кінотеатрах тощо.
- Транспортувати без спеціального спорядження або показувати виріб у такому вигляді іншим громадянам у ситуаціях, що не мають безпосереднього стосунку до стрільби.
- Виймати зброю і набої з місця зберігання без потреби.
- Знімати із запобіжника і заряджати патронами в ситуаціях, не пов'язаних зі стрільбою.
- Перекривати канал ствола сторонніми предметами - це може призвести до травм під час пострілу.
- Направляти без причини дуло рушниці на людей, транспорт, будинки, тварин.
- Передавати зброю будь-кому, за винятком поліції.
- Чистити її не за місцем зберігання, а в будь-якому іншому місці, і поруч з іншими людьми.
- Реконструювати зброю і боєприпаси.
- Змінювати, стирати маркування.
- Нехтувати чищенням, змащенням збройової одиниці тощо.
За дотриманням правил користування та зберігання зброї стежить національна поліція. Цивільні особи не мають права забороняти поліцейським здійснювати перевірку правил зберігання.
Основні правила зберігання зброї
Зберігати вогнепальну зброю в будинку - велика відповідальність. Важливо не тільки зареєструвати її у відповідних органах, а й підготувати безпечне місце.
Власникам слід дотримуватися таких правил:
- Зберігати гладкоствольну або нарізну вогнепальну зброю можна в сейфі (шафі з металу) в зібраному або в розібраному вигляді.
- Якщо зброю зберігатимуть у зібраному вигляді, то її необхідно розрядити - від'єднати магазин, видалити патрони з патронника.
- Для відомчої зброї та боєприпасів до неї потрібно виділити окремий сейф. Мисливську нарізну і гладкоствольну, а також травматичну зброю зберігати окремо від боєприпасів не потрібно. Патрони можна залишити в сейфі, наприклад, у спеціальному патронному відділенні.
- При зберіганні більше трьох одиниць вогнепальної зброї сигналізація не обов'язкова. З нових правил цю вимогу було видалено.
- В одному сейфі можуть зберігатися як вогнепальна, так і травматична зброя.

Умови зберігання зброї: сейфи та обладнання
Найсуворіші правила зберігання в будинку застосовуються тільки до сейфів для відомчої вогнепальної зброї та особистої зброї службовців правоохоронних органів.
Сейфи повинні мати такі характеристики:
- Товщина металу, використовуваного для виготовлення - від 3 мм.
- Внутрішні замки в кількості не менше двох.
- Обов'язкове кріплення до підлоги та/або до стіни: сейф повинен мати спеціальні кріпильні елементи.
Якщо йдеться про мисливську зброю і боєприпаси до неї, то товщина стінок і кількість не регламентуються, як і обов'язкове кріплення до будь-якої поверхні. Також такі сейфи можуть мати будь-який замок:
- кодовий механічний або електронний;
- ключовий;
- комбінований (кодовий+ключовий).
Матеріал виготовлення сейфа має бути вогнестійким і стійким до зломів.
Щодо правил встановлення сейфів для зберігання зброї, то відповідно до наказу №622, в Україні визначається лише місце для розташування сейфів на території організацій та установ.
Для зберігання зброї в будинку дотримуйтеся таких рекомендацій:
- найкраще місце для встановлення - кімната, де проживає власник зброї;
- обирайте в складнодоступні для злому місця - ніші, виступи будівельних конструкцій, меблі;
- відстані до сейфа з боку вхідних дверей - від 1,5 м, від вікон - від 0,5 м, від опалювальних приладів - від 1 м.
Крім сейфа, для зберігання в будинку вогнепальної зброї підійдуть спеціальні металеві ящики і шафи, дерев'яні ящики, оббиті залізом. Наявність надійного замка обов'язкова.
Відповідальність за порушення правил зберігання
Порушення правил зберігання, носіння, транспортування зброї (вогнепальної, холодної, пневматичної калібру більше ніж 4,5 мм зі швидкістю польоту кулі вище ніж 100 мм/с) і боєприпасів для громадян із відповідним дозволом загрожує штрафами в розмірі 7-10 неоподатковуваних податком мінімальних доходів. Як додатковий захід - можливе його вилучення.
Якщо протягом року цей інцидент повториться, то накладають штраф уже в розмірі 10-15 неоподатковуваних мінімумів доходів із конфіскацією зброї та боєприпасів.
Контакти
- ПН - ПТ
- 10:00 - 21:00
- СБ - НД
- 10:00 - 22:00
- E-mail