Дозвіл на пневматичну зброю: чи потрібен і як отримати

Автор:Чарльз Дарвін
Ілюстрація до статті: Автомат на столі
Дозвіл на пневматичну зброю: чи потрібен і як отримати

Перед купівлею пневматичної зброї більшість новачків ставлять перед собою закономірне запитання: чи потрібно реєструвати й отримувати дозвіл на неї? Чи потрібні якісь документи для носіння пневматики?

У нашій статті ми розповімо, чи потрібен дозвіл на пневматичну зброю. А також прояснимо всі незрозумілі моменти, що стосуються типів пневматичної зброї та правил її зберігання.

Що таке пневматична зброя?

Слово "пневматичний" походить від давньогрецького "πνεῦμα", що перекладається як "дихання" або "вітер".

Пневматична зброя - це вид зброї, в якому снаряд (кулька, куля або щось інше) вилітає за рахунок тиску газу або повітря.

Ще в XVIII столітті цілком серйозно розглядали можливість застосовувати таке озброєння у військах, як альтернативу вогнепальним рушницям. Якщо порівнювати з пороховою зброєю, яку використовували в ті часи, то пневматика могла похвалитися схожими характеристиками потужності, проте мала більшу швидкість стрільби і точність, була менш гучною, не виділяла диму під час здійснення пострілу, а також не мала чутливості до змін погодних умов.

Сьогодні пневматичну зброю здебільшого застосовують у спорті та для розваг, під час полювання на дрібних звірів, птахів. Як правило, спортивна пневматика має невелику потужність - 7,5 Дж, мисливська - 25 Дж. Проте теоретично будь-яких граничних показників потужності для пневматичних рушниць немає.

За принципом дії пневматична зброя буває:

  • Пружинно-поршневою. Для здійснення пострілу стиснута пружина штовхає поршень, а стиснене повітря має передати енергію кулі.
  • Газобалонною. Джерелом енергії виступає газ. Оскільки під час пострілу використовується тільки частина газу, то частого перезарядження не потрібно.
  • РСР-пневматичним. Використовується той самий принцип, проте час від часу стрілець повинен самостійно підкачувати газ.

Коли потрібен дозвіл на пневматичну зброю?

Варто зазначити, що єдиного документа, що визначає правила носіння пневматичної зброї, в українському законодавстві немає. Основними документами, на які орієнтуються органи правопорядку, є:

  1. Постанова Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 576 "Про затвердження Положення про дозвільну систему".
  2. Інструкція, затверджена наказом МВС від 21 серпня 1998 року № 622.
  3. Кодекс України про адміністративні порушення (КУпАП).

Перераховані джерела дають можливість розібратися в порядку купівлі, реєстрації, зберігання, використання, перевезення зброї різних типів. Зокрема, на цих офіційних ресурсах вказується і відповідальність при порушенні правил користування.

Ілюстрація до статті: Чоловік у навушниках тримає автомат

Види пневматики, що вимагають дозволу

Чи потрібен дозвіл на пневматичну зброю? Щоб відповісти на це запитання, звернемося до Постанови Кабінету Міністрів України № 576, до її загальних положень, де зазначено, що дозвіл потрібно отримати на пневматику, яка має калібр понад 4,5 мм та швидкість польоту кулі понад 100 метрів на секунду. Якщо ці дві характеристики мають місце, то дозвільні документи знадобиться отримати.

Інші типи пневматичної зброї стандарту, що не перевищує 4,5 мм, продаються повнолітнім громадянам (від 18 років) без будь-яких суворих обмежень і ліцензій.

Як отримати дозвіл на пневматичну зброю?

Перш ніж придбати пневматику, потрібно навчитися поводитися зі зброєю. І краще це зробити з професійними тренерами, які не тільки підготують вас практично, а й розкажуть теоретичну частину, а також видадуть відповідний сертифікат. Тільки після цього рекомендуємо починати оформлення дозволу.

Дозволи на пневматичну зброю видаються у відповідному відділі ГУ МВС України.

На початковому етапі знадобиться підготувати стандартний пакет документів, до якого входять:

  1. Медична виписка за формою 127/о з підписами психіатра і нарколога.
  2. Довідка про відсутність судимостей.
  3. Заява, оформлена на ім'я начальника РУ ГУ МВС України про видачу дозволу.
  4. Квитанція про сплату державного мита.
  5. Ксерокопії паспорта з інформацією, що підтверджує особу, та ІПН (ідентифікаційного податкового коду).
  6. Фотографії 3х4 - 4 штуки.
  7. Страховий поліс цивільної відповідальності власника зброї.
  8. Довідка про вивчення матеріальної частини, правил поводження зі зброєю.

Щойно дозвіл на пневматичний пістолет буде видано, можна приступати до вибору і купівлі пневматики, орієнтуючись на свої цілі. Далі рушницю необхідно принести в МВС, де фахівці перевірять її на справність і відповідність характеристикам, а також переконаються, чи немає в ній будь-яких доробок.

Ліцензія на користування видається на 3 роки, після чого документ необхідно продовжити.

Ілюстрація до статті: Людина сидить з автоматом в руках

Чи можна носити пневматичну зброю з собою?

Пневматична зброя калібру 4,5 мм не належить до забійної. При цьому її потужність не береться до уваги. Як ми вже з'ясували, на таку зброю не потрібна ліцензія, і її можна вільно носити з собою, зберігати вдома і користуватися.

Проте незалежно від характеристик пневматики, важливо дотримуватися правил користування та зберігання, оскільки від цього залежить і ваша безпека, і безпека людей, які вас оточують:

  • Не направляйте зброю на людину! Це головне правило для будь-якої зброї, навіть якщо вона призначається для занять спортом або розваг. Виріб не належить до забійного, але завдати серйозної шкоди може. Особливо обережними слід бути з мисливськими гвинтівками, які зазвичай більш потужні та мають високу дальність пострілу.
  • Застосовувати пневматичну зброю в громадських місцях не можна. Використання допускається у виняткових випадках, наприклад, для самооборони, коли мирним шляхом вирішити конфлікт не вдалося. Стріляти дозволяється тільки в спеціально обладнаному тирі або на відкритій місцевості, щоб запобігти рикошету.
  • Зберігання, носіння та переміщення пневматики можливе виключно в розрядженому вигляді. Зброя поміщається в спеціальний чохол, без зведеного механізму і патронів. Це правило стосується і пістолетів, і гвинтівок. Вироби під патрон Флобера повинні переноситися без боєприпасів у барабані або патроннику.
  • Для зберігання пневматики в будинку не обов'язково мати сейф. Однак важливо, щоб у дітей не було до нього доступу. Прийнятне місце - шафа із замком або верхні полиці меблів. Якщо рушниця має ліцензію, то для її зберігання необхідний сейф або залізний ящик. Якщо кількість збройових одиниць перевищує три, то приміщення в обов'язковому порядку підключають до охорони

Контакти